روانشناسی نوجوانان

امروزه نیاز به مشاوره کودک و نوجوان بسیار احساس می شود. متاسفانه در دنیای امروزی با آسیب هایی که شبکه های اجتماعی به زندگی افراد مختلف به خصوص قشر کودک و نوجوان وارد می کند، وجود یک مشاور برای بهتر کردن الگوی زندگی کودک و نوجوان نه تنها خوب بلکه الزامی است. روانشناسی نوجوانان توسط یک مشاور خوب در زمانی که آنها به مشکلی برخورده اند، بسیار واجب است! اگر نمی توانید با روانشناس مناسب ارتباط بگیرید، به شما پیشنهاد می کنیم که یک سایت روانشناسی کودک و نوجوان پیدا نموده و در مورد روانشناسی در نوجوانان تحقیق نمایید. در این مقاله می خواهیم در مورد روانشناسی نوجوانان بیشتر صحبت کنیم. با ما همراه باشید .

نیاز به مشاور روانشناسی در نوجوانان                                               

ممکن است با خود مثل بسیاری از افراد که هنوز در مورد این موضوع به آگاهی کافی نرسیده اند، بگویید که تنها افرادی که مشکلات روانی حاد دارند به روانشناس مراجعه می کنند و یا اگر بخواهیم به زبان عامیانه تر صحبت کنیم، خواهید گفت که فقط دیوانه ها به روانشناس و مشاور مراجعه می کنند که امروزه این مسئله با اینکه خیلی کمرنگ شده، ممکن است در عده ای (مانند خودتان که امیدوارم جزو این دسته نباشید) هنوز این باور و دیدگاه وجود داشته باشد که می خواهیم در مورد آن بیشتر برایتان بگوییم.

در واقع وجود یک روانشناس برای هر فردی در زندگی اش الزامی است  و حتی خود روانشناسان هم گاهی برای مشاوره به سراغ روانشناس دیگری می روند. قطعا برخی مشکلات در زندگی وجود دارند که راه حل آنها به واسطه ی راهنمایی های یک مشاور خیلی بهتر پیدا خواهد شد که به همین دلیل بهتر است به سراغ مشاور برویم.

این موضوع در قشر نوجوان بسیار دیده می شود و از آنجا که قرار است فرد تازه وارد اجتماع بشود و هویت خود را پیدا کند، ممکن است دچار بحران های روحی و روانی شود که در اینجا نیاز به مشاوره کودک و نوجوان و روانشناسی نوجوانان حس می شود و باید نوجوان به یک مشاور مراجعه کند تا این بحران ها را پشت سر بگذارد.

روانشناسی در نوجوانان می تواند تاثیر به سزایی بگذارد و آینده ی روشنی را برای آنها به وجود بیاورد. متاسفانه هنوز این آگاهی در کشور ما به خوبی جا نیفتاده است که همان اندازه که والدین برای افزایش مهارت و  توانایی های نوجوان هزینه میکنند، به همین شکل باید برای مشکلات روحی او هم هزینه نمایند تا وی بتواند به سلامت دوران نوجوانی را بگذارند

ممکن است در اوایل دوران نوجوان برای فرد نوجوان مشکلاتی پیش بیاید که وی از گفتن آن مشکلات به والدین خجالت بکشد و یا به هر دلیل دیگری آنها را بیان نکند که در اینجا اگر یک مشاور روانشناسی در نوجوانان وجود داشته باشد، می تواند حرف های او را گوش کند و به راحتی به همراه خود نوجوان برای مشکلات چاره بیندیشد که مبادا فرد نوجوان به واسطه ی همین چالش ها و مشکلات، به مسیر نادرست برود و نتواند مسیر درست را بیابد.

اهمیت روانشناسی نوجوانان

روانشناسی نوجوانان اهمیت فوق العاده ای در بر دارد. پیش از این در مورد نیاز این قشر از جامعه به مشاوره کودک و نوجوان صحبت کردیم و هم اکنون می خواهیم در مورد اهمیت آن حرف بزنیم.در واقع دوران نوجوانی اوایل بلوغ افراد است و در دوران بلوغ، افسردگی، استرس و اضطراب همگی به سراغ نوجوان هجوم خواهند برد. اگر او مهارت مقابله با آنها را نداشته باشد، راحت شکست می خورد و افسردگی و نگرانی بر او غلبه خواهند کرد و طولی نخواهد کشید که او دیگر هدفی برای زندگی کردن نخواهد داشت.اما به واسطه ی مشاور روانشناسی نوجوانان می توان از این اتفاق ناخوشایند تا حد خیلی زیادی جلوگیری کرد و مانع بروز آن اتفاق شد.

توجه کنید که تنها جلسات مشاوره کودک و نوجوان و روانشناسی نوجوانان نیست که می تواند به فرد کمک کند! حتی اگر والدین برخی از رفتارها و واکنش های روانشناسی درست را بیاموزند، می توانند در موقع بروز اتفاقات ناخواسته مختلف درباره نوجوان، آنها را به کار ببندند در ادامه سعی می کنیم اهمیت روانشناسی نوجوانان در زمینه های مختلف زندگی را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

روانشناسی نوجوانان در حوزه پیدا کردن هویت خود

در این بازه سنی نوجوان هویت اصلی خود را پیدا می کند و نقش خود را در جامعه مورد بررسی قرار می دهد. متاسفانه عده ی کثیری از نوجوانان در این مقطع دچار بحران های روحی شدیدی می شوند و یا اینکه به درستی هویت خود را در جامعه نمی پذیرند.بارزترین نمونه این مسئله را می توانیم این بدانیم که فرد با جنسیت مذکر زمانی که در جامعه حضور پیدا می کند، احساس می کند نمی تواند نقش یک مرد را به خوبی بازی کند و به همین جهت با هویت خویش با مشکل رو به رو خواهد شد و یا اینکه شخصی با هویت جنسی زنانه تحت فشار هایی که در خانواده قرار گرفته است، احساس می کند که به جنسیتی که در آن قرار دارد تعلقی نداشته و با هویت خود سر ناسازگاری خواهد داشت.

در این زمان و با بروز چنین مشکلاتی، نیاز به یک مشاوره کودک و نوجوان بسیار الزامی است و اگر این مشکلات پیگیری نشوند، ممکن است مشکلاتی حادتر برای نوجوان به وجود بیاید. توجه کنید که گاهاً حتی نوجوان در ظاهر بسیار شاد و خرم به نظر می رسد! اما از درون مسئله ای وجود دارد که او را آزار می دهد که والدین باید از آن مطلع شوند و در زمان مناسب به روانشناس مراجعه کنند

روانشناسی نوجوانان در حوزه استقلال فردی

در این بازه زمانی، نوجوانان به فکر استقلال فردی می افتند که باید خود خرجی شان را در آورند و یا اینکه باید به صورت مستقل جدای از خانواده زندگی کنند. در این مقطع نوجوان برای اینکه به این خواسته خود برسد، با انتخاب های اشتباهی رو به رو می شود که نیاز به یک مشاور روانشناسی نوجوانان جهت هدایت او به مسیر درست احساس خواهد شد.بسیاری از نوجوانان را میتوانیم مشاهده کنیم که آرزوی رفتن به خارج از کشور را دارند و با این آرزو دائما در حال تصویرسازی ذهنی هستند که این تصویر سازی بسیار هم خوب است، اما زمانی تبدیل به معضل می شود که فراتر از واقعیت ها تصویر سازی انجام شود و این کار جای خود را به خیال پردازی بدهد و نوجوان به دلیل بی تجربگی و یا نداشتن راهنما، بخواهد که بر تصمیم اشتباه خود پافشاری کند که اگر سریعا به او کمک نشود، ممکن است مشکلات حادتر و بدتری برای او پیش بیاید

روانشناسی نوجوانان در حوزه تحصیلات

در این مقطع تازه نوجوانان وارد دنیای انتخاب رشته و … می شوند و قطعا نیاز به یک مشاوره کودک و نوجوان و یا یک مشاوره تحصیلی دارند که آنها را راهنمایی کنند که به چه رشته ای وارد شوند و چطور انتخاب رشته کنند یا درس بخوانند. مشاور در اینجا وظیفه اش این است که علایق نوجوان را بررسی کند و با توجه به علایق وی در انتخاب رشته و سایز حوزه های تحصیلی او را کمک کند.استفاده از تجربه های یک مشاور روانشناسی نوجوانان کارکشته و با تجربه به نوجوان بسیار کمک می کند که رشته ای که واقعا در آن مهارت دارد را انتخاب کند و به تحصیل در آن بپردازد تا مبادا در آینده به واسطه ی انتخاب اشتباهی که داشته، خود و خانواده اش را سرزنش کند و انگیزه اش به تحصیل را از دست بدهد.

روانشناسی نوجوانان در حوزه برنامه ریزی زندگی

برنامه ریزی و نظم دادن به زندگی یکی از اصول زندگی افراد موفق است که نوجوان باید از همان ابتدا که وارد جامعه می شود با آن آشنا شده و سعی کند آن را در زندگی خود به وجود آورد تا در نهایت بتواند یک زندگی شاد و مفرح برای خودش به وجود آورد.اغلب نوجوانان در این بازه سنی به دلیل شور و شوق جوانی خود، به سراغ نظم و برنامه ریزی نخواهند رفت که نتیجه ی این کار را در آینده خواهند دید که مشاور روانشناسی نوجوانان در اینجا موظف است که نوجوان را راهنمایی کند و برای او یک برنامه ی منظم و فوق العاده بچیند تا نوجوان دچار روزمرگی نشود و بتواند از پس تمامی کارهایش بر بیاید.

 

روانشناسی یک علم گسترده و وسیع می باشد که با بهره گیری از روانشناسان مجرب می توانید مشکلات خانوادگی خود را حل کنید . مشاوران ما در کلینیک مشکلات نوجوانی آماده مشاوره و راهنمایی به شما عزیزان هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *