قد و سن بلوغ:

 

اکثر والدین در سنین رشد فرزندشان به دنبال راه های افزایش قد هستند. البته این تلاش محدود به والدین نیست، حتی بسیاری از افراد بزرگسال که از قدشان راضی نیستند هم دنبال راه‌های برای بلندتر شدن هستند. عوامل ژنتیکی و محیطی هر دو بر روی قد تاثیر می‌گذارند. درست است که ژنتیک با علم امروزی به طور دقیق قابل تغییر نیست، با این حال شرایط محیطی موثر بر رشد قد در اختیار انسان‌ها است. بنابراین هر فردی می‌تواند با غلبه بر شرایط محیطی به ایده‌آل‌ترین حد ممکن قد خود برسد.نوجوانان در سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی، در بهترین مرحله رشد هستند. از این رو بسیار حائز اهمیت است که توجه ویژه‌ای بر روند افزایش قد خود داشته باشند.

در این مقاله قصد داریم عوامل و راه‌های موثر بر رشد قد در سنین مختلف را بررسی کنیم. برای افزایش قد می‌توانید از کمک‌های دکتر اطفال، دکتر تغذیه و دکتر غدد بهره ببرید. با مطالعه این مقاله راه های موثر تری به شما معرفی خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

۱. خوردن صبحانه سالم و کامل

یک صبحانه سالم توسط همه متخصصان رژیم غذایی به عنوان بخشی از یک سبک زندگی مناسب توصیه می‌شود. خوردن صبحانه سالم متابولیسم را افزایش می‌دهد و به جذب بیشتر مواد مغذی کمک می‌کند. این به نوبه خود به افزایش قد در ۱۵ سالگی و به‌طورکلی نوجوانی کمک می‌کند.

۲. داشتن خواب و استراحت کافی

همانطور که اشاره کردیم، خواب و استراحت کافی برای رشد قد در تمامی سنین ضروری است. به‌طورکلی الگوی خواب مناسب، رشد بدن را تعیین می‌کند. بافت‌های بدن تنها در زمان خواب، رشد و ترمیم را انجام می‌دهند . از این رو استراحت بسیار مهم است. همچنین برای افزایش قد در ۱۴ سالگی و به‌طور‌کلی نوجوانی باید برای خواب زمان مشخصی تعیین شود، چرا که خواب نامنظم باعث جلوگیری از تولید هورمون رشد می‌شود. با کمبود هورمون رشد، بلند شدن قد متوقف می‌شود.

۳. افزایش قد با ورزش و یوگا

ورزش نقش بسیار مهمی در افزایش قد به خصوص در نوجوانان دارد. ورزش‌ها به کشش اندام‌ها و بافت‌های بدن کمک می‌کنند و برخی ورزش‌های خاص مانند پرش، بسکتبال، شنا، تنیس و فوتبال تاثیر بیشتری در افزایش قد دارند. جدای از این ورزش‌ها، برخی حرکت‌های یوگا برای افزایش قد بسیار موثر هستند.

۴. حفظ وزن مناسب بدن

چاقی باعث توقف رشد در نوجوانان می‌شود. همچنین چاقی می‌تواند باعث تغییر فرم بدن و ستون فقرات شود. برای افزایش قد در ۱۶ سالگی و دیگر سنین نوجوانی، حفظ وزن ایده آل ضروری است.

۵. نوشیدن آب فراوان

یکی از ساده‌ترین نکات افزایش قد برای نوجوانان نوشیدن آب است. آب بدن را سم‌زدایی کرده و آن را پاکسازی می‌کند. آب همچنین با کمک به جذب مواد مغذی باعث افزایش قد می‌شود.

۶. اجتناب از بازدارنده های رشد

مواد مخدر یا حتی آنتی بیوتیک‌ها به عنوان مهارکننده‌های رشد عمل می‌کنند و استفاده از آنها رشد بدن را متوقف می‌کند. سیگار و الکل نیز جزو مهارکننده‌های رشد به شمار می‌آیند و استعمال آنها در سنین نوجوانی رشد طبیعی بدن را متوقف می‌کند. پس نوجوانان عزیز اگر به دنبال راه هایی افزایش قد در ۱۳ سالگی تا ۱۶ سالگی هستید، به هیچ عنوان به سراغ سیگار، الکل و مواد مخدر نروید.

راه های افزایش قد در ۲ تا ۱۰ سالگی

بیشتر والدین دوست دارند فرزندانشان قد بلند و قوی باشند، زیرا قد به عنوان نشانه‌ای از سلامتی در نظر گرفته می‌شود. والدین معمولا تمام تلاش خود را می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان سالم رشد می‌کنند و به قد مطلوبی می‌رسند.ژن‌ها بیشترین نقش را در تعیین قد کودک دارند. با این حال، ژنتیک تنها عاملی نیست که بر قد تأثیر می‌گذارد. بسیاری از عوامل خارجی، مانند شرایط زندگی و رژیم غذایی سالم، می‌توانند بر رشد قد کودکان تأثیر زیادی بگذارند. بنابراین، این امکان برای والدین وجود دارد که با روش‌های ساده، شانس رشد و قد بلند شدن فرزندان خود را افزایش دهند.

۱. داشتن رژیم غذایی متعادل و مغذی

مهم‌ترین عامل محیطی در افزایش قد کودک داشتن تغذیه سالم برای کودک و نوجوان است. یک رژیم غذایی سالم باید شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی و ویتامین‌ها به نسبت صحیح و متعادل باشد. همچنین مطمین شوید که کودک غذاهای ناسالم مانند تنقلات بسته‌بندی‌شده یا فست‌فود، نوشیدنی‌های شیرین گازدار و به طور کلی غذاهای سرخ‌شده نمی‌خورد. پروتئین‌های بدون چربی باید به مقدار کافی همراه با سبزیجات برگ‌دار و مواد غنی از مواد معدنی مانند کلسیم و پتاسیم مصرف شوند.

۲. انجام تمرینات کششی

حرکات کششی، حتی حرکات ساده تاثیر زیادی بر قد کودک دارند. حرکات کششی به کشیده شدن ستون فقرات کمک می‌کنند و همچنین وضعیت بدن کودک شما را همیشه بهتر می‌کنند. یوگا نیز ورزشی است که بر حرکات کششی تاکید دارد. این ورزش علاوه بر کمک به رشد بیشتر کودکان و نوجوانان، به قوی‌تر شدن عضلات آنها نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید برای افزایش قد فرزندتان، او را به کلاس یوگا بفرستید.

۳. آویزان شدن از میله بارفیکس

ده‌ها سال است که بارفیکس زدن برای رشد بیشتر قد توصیه می‌شود. آویزان شدن از میله‌ به کشیده شدن ستون فقرات کمک می‌کند. به غیر از آویزان شدن از بارفیکس، می‌توانید فرزندتان را به حرکات شنا و بارفیکس نیز تشویق کنید. هر دو این حرکات عضلات بازو و پشت را قوی‌تر می‌کنند و تمرین‌هایی عالی برای حفظ تناسب اندام او هستند.

۴. پریدن و دویدن

پرش ورزشی است که می‌تواند به کارکرد کل بدن کمک کند. این ورزش که اثر فوق‌العاده‌ای بر قلب دارد، یکی از بهترین ورزش‌ها برای افزایش قد است. زمانی که کودک می‌پرد، بدن به طور کامل کشیده می‌شود، بنابراین باعث رشد عمودی در کودک می‌شود. برای این کار کودکتان را تشویق کنید که به طور منظم طناب بزند.

۵. شنا

شنا کردن یکی دیگر از عادت‌های سالم است که به کودک شما کمک می‌کند تا فعال بماند و از ورزش کردن لذت ببرد. این فعالیت یک ورزش تمام بدن است، به این معنی که تمام ماهیچه‌های بدن را به بهترین نحو به کار می‌گیرد.

۶. خواب کافی

خواب کافی نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز حیاتی است. مطمئن شوید که کودک در اکثر اوقات ۸ ساعت خواب کافی داشته باشد تا قد بلندتر و قوی‌تر شود. هورمون رشد در کودکان، تنها زمانی ترشح می‌شود که کودک می‌خوابد.

۷. جذب ویتامین دی از نور خورشید

نور خورشید منبع عالی ویتامین D است. ویتامین D به رشد ماهیچه‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند که نتیجه آن رشد قد است. این ویتامین همچنین به بدن کمک می‌کند تا کلسیم را از رژیم غذایی جذب کند. همانطور که می‌دانید، کلسیم ماده اصلی سازنده استخوان‌هاست.

۸. سالم نگه داشتن وضعیت بدنی

وضعیت بدنی نامناسب ضربه زیادی به رشد قد در کودکان می‌زند. قوز کردن یا خمیده ایستادن یا نشستن و غیره می‌تواند فشار غیرضروری به ستون فقرات وارد کند و تأثیرات منفی زیادی بر بدن داشته باشد.

۹. استفاده از مکمل های هورمون رشد

یکی از راه‌های افزایش هورمون رشد استفاده از مکمل‌های هورمون رشد است. مکمل‌های هورمون رشد انسانی که به عنوان آزادکننده‌های HGH نیز شناخته می‌شوند، مکمل‌های غذایی هستند که به افزایش سطح HGH در بدن کمک می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم هورمون رشد یکی از عوامل اصلی رشد قد در افراد است.

روانشناسی یک علم گسترده و وسیع می باشد که با بهره گیری از روانشناسان مجرب می توانید مشکلات خانوادگی خود را حل کنید . مشاوران ما در کلینیک مشکلات نوجوانی آماده مشاوره و راهنمایی به شما عزیزان هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *